اشتباهات رایج در قراردادهای نمایندگی و توزیع بین‌المللی

 

کارشناس وبینار:

دکتر رحیم محترم

مدرس دانشگاه، مولف و مشاور بازرگانی و قراردادها

 

 

تاریخ و محل اجرا: ١٤ بهمن ١٣٩٥

 

 

 

"سلام. بنده بروکر هستم؛ بروکر مواد و مشتقات نفتی. به چه صورتی میتوانم مطمئن شوم در قراردادهای بزرگ که هر دو طرف معامله جزو شرکتهای بزرگ هستند بروکری بنده به دست فراموشی سپرده نمی‌شود؟"

پاسخ:

 

"جناب آقای باسره و آقای دکتر محترم سلام.
با شرکتی خارجی جهت نمایندگی انحصاری محصولاتمان در یکی از کشورهای آفریقایی قراردادی امضا کردیم. در متن قرارداد مبلغ حداقل فروش را X دلار تعیین کردیم. در پایان سال اول مبلغ فروش به X نرسید. آیا باید در این خصوص واکنشی نشان داد؟"

پاسخ:

 

"با سلام خدمت جناب آقای دکتر محترم، سوال بنده این است که اصولاً در مکاتبات بین‌المللی کدام طرف شروع کننده مکاتبات است؟ به عنوان مثال، من بعد از اینکه دو سه خریدار برای زعفران پیدا کردم و معامله انجام شده، در حالی که این افراد از بستگانم بوده و مشکلی نبوده، لذا سوالم در مورد خریداران غریبه است که باید دقیقاً کدام طرف طبق عرف منتظر مکاتبات باشد؟ از طرفی خریدار متقاضی است و از طرف دیگر فروشنده دنبال بازار و خریدار محصول خود است؟ طبق عرف کدام طرف شروع کننده و کدام طرف باید منتظر باشد؟"

پاسخ:

 

"عرض سلام دارم خدمت شما جناب آقای دکتر، بنده کارشناس ارشد حقوق تجارت بین‌الملل هستم. علی‌رغم اینکه تصور می‌کردم تسلط نسبی به مباحث قراردادهای بین‌المللی دارم با جلسه وبینار امشب شما به نقیصه‌های دانش خودم پی بردم؛ لذا از شما خواهشمندم که این ارتباط صمیمانه را با کانال خوب واردات و صادرات حفظ نمایید که بهره‌مندی ما از دانسته‌های کاملاً علمی شما بیشتر گردد.
در آخر از شما خواهشمندم نسبت به معرفی منابع مطالعاتی در باب یادگیری زبان تجاری و بازرگانی جهت آشنایی کامل با این مقوله راهنمایی بفرمایید."

پاسخ:

وبینارهای بیشتر  

 

 

 

 

 

 

 

تمام حقوق این وبسایت متعلق به پایگاه خبری واردات و صادرات است.