ممنوعیت‌های کلی واردات و صادرات

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی كالاها و یا صدور آنها به طور كلی ممنوع است.‏ بعضی از این كالاها عبارتند از:‏
۱- مشروبات الكلی
۲- وسایل قمار
۳- اسلحه های سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
٤- مواد مخدر
۵- نشریات، تصاویر، فیلم، عكس و هر كالایی كه مغایر شئونات مذهبی و ملی كشور باشد
٦- هرنوع نوشته مخالف مذهب رسمی كشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
۷- سایر كالاهایی كه منع شرعی و قانونی دارند و یا ورود و صدور آنها موجب جدول تعرفه گمركی یا قوانین خاص ممنوع شناخته شده است.
كالاهای صادراتی از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی معاف هستند لكن مشمول پرداخت هزینه‌های تخلیه و بارگیری و انبارداری می‌باشند. طبقه‌بندی كالاهای وارداتی و صادراتی براساس تعرفه "سیستم هماهنگ توصیف و كدگذاری كالا" انجام می‌گیرد. به كالای وارداتی حقوق گمركی و سود بازرگانی تعلق می‌گیرد كه میزان آن به موجب قانون مقررات صادرات و واردات تعیین می‌گردد. مبنای پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی "ارزش گمركی" كالا می‌باشد.

"ارزش گمركی" عبارتست از بهای سیف (بهای خرید كالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و باربندی) و كلیه هزینه‌های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به كالا و سایر هزینه‌هایی كه به آن كالا تا ورود به اولین دفتر گمركی تعلّق می‌گیرد كه از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب كالا تعیین و براساس نرخ ارز و برابری‌های اعلام شده از طرف بانك مركزی ایران در روز تسلیم اظهارنامه خواهد بود.

 

 

 

 

 

logo-samandehi

 

تمام حقوق این وبسایت متعلق به پایگاه خبری واردات و صادرات است.

  info@import-export.ir

  +98-915-415-9252