تیپ روانشناسی دیسک چیست؟

تیپ شناسی بر اساس الگوی DISC اولین بار در سال ۱۹۲۸ توسط ویلیام مولتون مارستون ارائه شد که تحول عظیمی را در دنیای روانشناختی ایجاد کرد. مارستون در این ایده ۴ نوع سبک شخصیتی را بیان کرد که هر کدام از آنها به صورت غالب یا نسبی در افراد دیده می‌شود. همچنین این ۴ موارد از کودکی بسته به نوع محیط زندگی و روابط با افراد مختلف شکل می‌گیرد که در انتها آینده رفتاری فرد را تشکیل می‌دهد.

برتری طلبی یا تسلط (Dominance)
اگر در تست، تیپ D بالاتر بود یعنی فردی مسلط و کنترل گر هستید. بیشتر اوقات سعی دارید همه چیز را در کنترل خود قرار دهید و نتایج کار برایتان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این افراد نسبت به دیگران اعتماد به نفس بیشتری دارند.

تاثیرگذاری و نفود (Influence)
افرادی بسیار تاثیرگذار و اجتماعی هستند. آنها از تاثیرگذاشتن بر افراد و محیط لذت می‌برند و جزئی جدانشدنی از زندگی شخصی و کاریشان است. اغلب اگر در محیطی قرار بگیرند، شروع کننده بحث و خوش مشرب هستند.

ثبات (Steadiness)
اگر تیپ S فعال تری دارید به این معناست که فردی قابل اعتماد و مطمئن هستید. این افراد از نفوذ خود برای متقاعد کردن دیگران استفاده می‌کند. همچنین از خدمت گذاری نیز لذت می‌برند.

موشکافی (Conscientiousness)
طبق تحقیقات مارستون، شخصیت های موشکاف مطیع بوده و تمایل دارند کارها بر اساس قانون و استانداردهای تعیین شده انجام دهند. افرادی که تیپ C بالایی دارند، ترجیح می‌دهند در هر کاری متخصص باشند و برایشان یک امتیاز محسوب می‌شود.

چرا آگاهی از نوع شخصیت افراد اهمیت دارد؟
۱. شناخت تیپ شخصیتی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با دیگران بهتر سخن بگوییم یعنی در فن بیان ما هم تاثیرگذار می‌باشد.
ارتباط و گفتگو با افرادی که آن ها را نمی شناسیم بسیار دشوار است. در چنین شرایطی، ممکن است دچار سوء تفاهم در درک رفتار و گفتار دیگران شویم. گاهی اوقات از دست کسانی که شخصیتی متفاوت با شخصیت ما دارند، بسیار کلافه می‌شویم. اگر بتوانیم نوع شخصیت افراد را بشناسیم، بهتر می‌توانیم با آن ها ارتباط برقرار کنیم. حتماً مقاله فن بیان را مطالعه کنید.
۲. شناخت تیپ شخصیتی به ما کمک می‌کند کشمکش هایمان را فیصله دهیم و یا از آن ها پیش گیری کنیم.
هنگامی که بدانیم که چرا فردی کاری را انجام داد و یا چیزی را گفت، واکنش منفی کمتری نسبت به او از خودمان نشان خواهیم داد. آگاهی از انگیزه ی رفتار فرد به ما این اجازه را می‌دهد تا جلوی مشکلات را قبل از آنکه به وجود بیایند بگیریم
۳. شناخت تیپ شخصیتی به ما کمک می‌کند تا تفاوت های دیگران را بهتر درک کنیم.
ما می‌دانیم که هر فردی، منحصر به فرد است، اما از طرفی نیز گاهی اوقات از دست افرادی که با شیوه ی ارتباطی ما سازگار نیستند کلافه می‌شویم. ممکن است دوست ما شخصیتی تحلیل گر داشته باشد و بخواهد تمام واقعیات را بداینم، اما ما از او انتظار داریم تا تنها به ما و نظر ما اهمیت دهد. اگر بدانیم که او شخصیت نوع CD دارد و ما شخصیت نوع SI داریم، دیگر از او انتظار زیادی نخواهیم داشت. با دانستن چنین موضوعی، ما می‌توانیم نوع شخصیت او را بهتر درک کنیم، به آن احترام بگذاریم سپس واقعیاتی که می‌خواهیم را با او در میان بگذاریم.
۴. شناخت تیپ شخصیتی کمک می‌کند مقبول باشیم و بر دیگران تاثیر مثبت داشته باشیم
در هر تعاملی که با دیگران داریم مقبولیت و تاثیر گذاری ما افزایش یا کاهش می‌یابد. آیا تا به حال با شخصی آشنا شده اید که یک لحظه هم نمی تواند درباره ی خودش صحبت نکند؟ هنگامی که می‌بینید به شما نزدیک می‌شود آیا از تعامل با او می‌ترسید؟ این کار شما بدین دلیل است که رفتار او باعث شده مقبولیت او پیش شما کمتر شود. بالعکس این اتفاق هم صادق است. اگر بسیار مشتاقید فردی را ببینید، نشان دهنده ی آن است که او پیش شما مقبولیت دارد و شما دوست دارید زمانتان را با او سپری کنید. با دانستن تیپ شخصیتی یک فرد، شما می‌توانید به سرعت، پیش او مقبولیت کسب کنید و با سازگار شدن با الگوی شخصیتی او نفوذ بیشتری بر او داشته باشید.

DOMINANCE
خصوصیات عمومی
خود محور
رک
پر جرات
قوی و نافذ
خطرپذیر
ماجراجو
مطمئن به خود
اهل رقابت
سریع الفکر
جاه طلب
منطقی
قاطع
پاسخگو
با اراده
پیشگام
مستقل
چهره‌های مشهور
سایمون کاول
گردن رمزی
الک بالدوین
ونوس ویلیامز
استیو جابز
کانی وست
کریستین بیل

INFLUENCE
خصوصیات عمومی
معاشرتی
قانع کننده
با حسن نیت
تاثیر گذار
دوست داشتنی
اجتماعی
بخشنده
باوقار
شفاهی
مستقل
اهل صحبت
شاد و سرزنده
چهره‌های مشهور
آنجلینا جولی
رابین ویلیامز
ویل اسمیث
بیل کلینتون
تیلور سویفت
جیمی فالن
کلی ریپا
کرت وارنر

STEADINESS
خصوصیات عمومی
صبور
وفادار
آرام
قابل پیش بینی
خشنود
راحت
تودار
سنجیده
خوش برخورد
خونگرم
بی کشش
مقاوم در برابر تغییرات
سیستمی
چهره‌های مشهور
برد پیت
دیوید بکهام
مهاتما گاندی
پرنسس کیت میدلتون
آرون راجرز
دکتر درو پینسکی
اسکارلت جوهانسن
کری آندروود

CONSCIENTIOUSNESS
خصوصیات عمومی
حساس
جاافتاده
محافظه کار
محاسبه گر
سنتی
تمیز
سیستمی
قابل اعتماد
کمال گرا
دقیق
حقیقت جو
نظام مند
اداب دان
دارای استانداردهای بالا
تحلیل گر
چهره‌های مشهور
آلبرت انیشتین
بیل گیتس
کاندولیزا رایس
نیل تایسون
جیمز فرانکو
بیل بلیچیک
آریانا هافینگتون
مارتا استوارت

 

 

 

 

 

تمام حقوق این وبسایت متعلق به پایگاه خبری واردات و صادرات است.